NOVELA ZÁKONA č. 129/2002 Z.z. O IZS PLATNÁ OD 1.4.2023


Pokiaľ je niekto v ohrození, napríklad osoba, skupina osôb, lietadlo, plavidlo a nefungujú iné možnosti na privolanie záchrany, tak je možné v zmysle platnej legislatívy využiť aj rádioamatérske stanice a frekvencie na privolanie pomoci, len je potrebné mať isté šťastie v tom, že na použitej frekvencii bude niekto počúvať a zachytí takéto tiesňové volanie. Na zvýšenie pravdepodobnosti zachytenia tiesňových správ preto slúžia takzvané tiesňové CoA frekvencie, ktoré sú uvádzané aj na týchto stránkach.

Iná je situácia pri väčších živelných pohromách a katastrofách, kedy sa aktivujú do činnosti príslušné záchranné zložky či už štátne alebo dobrovoľnícke. Tu je otázkou, ako sa do týchto čimnností majú a môžu zapojiť rádioamatéri.

Celá problematika organizácie záchranných zložiek pre ich činnosť pri ľubovoľných väčších či menších zásahoch počas mimoriadnych situácií je u nás legislatívne ošetrená vytvorením Integrovaného záchranného systému, ktorého fungovanie bolo definované zákonom č. 129/2002 Z.z. o IZS.

Nejdem analyzovať celý tento zákon, ktorý je pomerne rozsiahly, ale z hľadiska možnosti zahrnúť do IZS aj rôzne dobrovoľnícke zložky, ktoré sú orientované na poskytovanie záchranárskych činnosti boli v tomto zákone už dávno vytvorené podmienky nasledujúcim znením ustanovenia §9 tohto zákona, ktoré hovorí.

§ 9
(1) Ostatné záchranné zložky sú:
……..
i) iné právnické osoby a fyzické osoby, ktorých predmetom činnosti je poskytovanie pomoci pri ochrane života, zdravia a majetku.
……
Pozri: ZÁKON 129 /2002 Z.z. ( NEPLATNÁ VERZIA)
Zákon z 15. februára 2002 o integrovanom záchrannom systéme
(Časová verzia predpisu účinná od: 1. 1.2018 do: 31. 3.2023)

Na základe tohoto ustanovenia §9 ods (1) písmeno i) mnohé dobrovoľnícke organizácie orientované na takéto činnosti mali na svojich stránkach formulku, že sú ostatnou záchrannou zložkou IZS v zmysle tohto zákona. To však ešte neznamenalo, že takéto organizácie boli aj automaticky prizývané do zásahov základnými zložkami iZS, hoci niektoré osvedčené a väčšie dobrovoľnícke organizácie s určitou špecializáciou boli a sú naozaj aj využívané pri rôznych záchranných a pátracích aktivitách IZS.

Aj vo verzii zákona ktorá platila do 31.3.2023 boli aj ďalšie ustanovenia, ktoré riešili iné aspekty využitia rôznych fyzických a právnických osôb počas mimoriadnych udalostí formou vecného plnenia alebo osobnej pomoci. Tým chcem povedať len to , že zákon umožňoval aj doteraz využitie rádioamatérov pri rôznych živelných pohromách, ak by to situácia vyžadovala a ak by rádioamatéri boli na to aj skutočne materiálne a personálne pripravení. .

Tento zákon, ktorého hlavná kostra bola vydaná v roku 2002 bol postupne čiastočne novelizovaný, ale veľkej novelizácie sa dočkal až v tomto období.


NOVELIZÁCIA ZÁKONA O IZS – AKREDITÁCIA OSTATNÝCH ZÁCHRANNÝCH ZLOŽIEK

O tom, že sa pripravuje veľká novela tohto zákona sa začalo hovoriť už koncom minulého roka, a neskôr sa verzia pripravovaného novelizovaného zákona objavila už aj v oficiálnych dokumentoch legislatívneho procesu a bolo možné si pozrieť, čo prináša. Táto novela mala podľa návrhu vojsť do účinnosti od 1.4.2023, čo sa naozaj na poslednú chvíľu aj stalo (napriek vtedajším chaosom v parlamente).

Úplné znenie novelizovaného zákona o IZS si môžete prečítať tu:
ZÁKON 129/2002 Z.z. O integrovanom záchrannom systéme
(Časová verzia predpisu účinná od 01.04.2023 do 31.12.2023)

Novela sa dotýka viacerých zložiek IZS, ale nás zaujíma predovšetkým to, čo sa zmenilo ohľadom „ostatných záchranných zložiek“ a možnosti ich spolupráce so základnými zložkami IZS.

Najpodstatnejšiu zmenu nájdeme v už citovanom § 9, kde odsek(1) písmeno i ) teraz znie:

§9
(1) Ostatné záchranné zložky sú:
…….
i) iné právnické osoby a fyzické osoby–podnikatelia, ktorým bola udelená akreditácia na úseku záchranného systému podľa § 16b,
……….

Podľa tohto novelizovaného znenia zákona teda nestačí, že organizácia má v stanovách povedané, že jej predmetom činnosti je poskytovanie pomoci pri ochrane života, zdravia a majetku (alebo niečo podobné), ale musí byť AKREDITOVANÁ v súlade s týmto zákonom a ďalšími vyhláškami.


PODMIENKY UDELENIA AKREDITÁCIE

Pozrime sa na to, aké podmienky kladie novelizovaný zákon na organizácie, ak chcú získať takúto akreditáciu. Tieto podmieky sú uvedené v novom paragrafe §16c

§ 16c
Podmienky udelenia akreditácie
Podmienkou udelenia akreditácie je, že právnická osoba alebo fyzická osoba-podnikateľ, ktorej predmetom činnosti je poskytovanie pomoci pri ochrane života, zdravia, majetku alebo životného prostredia (ďalej len „žiadateľ“),

  • a) aktívne vykonáva činnosti súvisiace s poskytovaním pomoci v tiesni pri ochrane života, zdravia, majetku alebo životného prostredia najmenej jeden rok pred podaním žiadosti,
  • b) má materiálno-technické vybavenie potrebné na vykonávanie činností na úseku integrovanéhozáchranného systému,
  • c) má personálne zabezpečenie s odbornou spôsobilosťou v rozsahu vykonávaných činností,
  • d) má zavedený systém školenia a odbornej prípravy personálu,
  • e) má vybavenie personálu osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami na základe hodnotenia zdravotných rizík a kategorizácie prác,
  • f) je schopný vykonať výjazd na miesto zásahu do dvoch hodín od vyzvania na zásah koordinačným strediskom alebo operačným strediskom tiesňového volania.

VIEME SPLNIŤ TIETO PODMIENKY AKREDITÁCIE ?

Pozrime sa v rýchlosti na to, či by sme potenciálne mohli splniť tieto podmienky. Ak by sme chceli ako ARES pri SZR získať takúto akreditáciu, tak žiadateľom – právnickou osobou by bolo občianske združenie SZR a výkonnou zložkou jeho neformálna podskupina ARES, ktorá sa venuje rádioamatérskej tiesňovej službe.

Pri plnení jednotlivých podmienok akreditácie vyzerá situácia nasledovne ( porovnaj predošlé znenie podmienok):

a) SZR a ARES pri SZR jednoznačne splňuje túto podmienku, keďže existujeme už mnoho rokov.

b) Rádioamatéri majú potrebné materiálno-technické vybavenie, ktoré by potrebovali na zabezpečovanie rádiového spojenie v tiesňových situáciach. Preto je splnená aj táto podmienka, aj keď záleží na jednotlivcoch, kto má aké bohaté rádiové vybavenie. Problémom môže byť ale vybavenosť systémami záložného napájania, keď nie každý rádioamatér registrovaný v ARES má potrebné vybavenie tohto druhu.

c) Všetci rádioamatéri sú osobami s odbornou spôsobilosťou pre rádiové vysielanie (na amatérskych pásmach), ktorá je preverovaná skúškami na Regulačnom úrade. Skúsenosti jednotlivých rádioamatérov sú síce rôzne, ale záleží na okolnostiach konkrétnej mimoriadnej udalosti, ktoré z nich sa uplatnia v tiesňovej komunikácii a ktoré nie.

d) V súvislosti so skúškami pred Regulačným úradom prechádzajú všetci rádioamatéri rôznymi školeniami v rádiokluboch (ak fungujú), ale viacerí sú školení len svojimi staršími kolegami alebo sa pripravujú samoštúdiom na základe školiacich materiálov prístupných cez internet. Isté špecifické školenia zamerané na tiesňovú komunikáciu však bude potrebné realizovať častejšie, minimálne v takom rozsahu v akom to bolo realizované počas školenia vo Vrútkach a na Čani v roku 2015.

e) Na rozdiel od niektorých iných záchranárskych profesií ( dobrovoľní hasiči, kynológovia, zdravotníci, potápači….) my rádioamatéri nepotrebujeme ku svojej činnosti žiadne špeciálne osobné ochranné pracovné prostriedky, avšak pre prácu v teréne za mimoriadnej situácie budú tak či tak operátori ARES potrebovať určité ochranné oblečenie odolné voči daždú, vetru, nízkym teplotám. Toto však nemusí splňovať nejaké veľmi špecifické požiadavky ( odolnosť voči ohňu a pod. )

f) Táto podmienka je trošku problematická, pretože veľmi závisí na okolnostiach situácie, ako sa dá plniť. Keďže rádiové spojenie je na veľké vzdialenosti a nemusí byť viazané presne na určité miesto, za určitých podmienok vie rádioamatér plniť svoju úlohu okamžite, bez toho aby sa musel niekam presúvať – napríklad môže vysielať tiesňové správy zo svoho domáceho stanovišťa. Za iných situácií však môže byť zo strany vedenia záchranných operácií vyžadovaná táto podmienka na pripravenosť na výjazd do dvoch hodín, takže tu je potrebné vychádzať prípad od prípadu. Pre niektoré druhy zásahov tak bude potrebné byť aj z našej strany pripravení na takúto rýchlu mobilizáciu. Avšak to sa bude týkať len jednotlivcov či malých skupín ( Pôvodná idea rádioamatérskeho mobilého teamu RMT – viď MINIMANUÁL TIESŇOVEJ PREVÁDZKY (2007). Ak by sme mali vytvorené takéto oblastné RMT, tak by bolo možné takúto požiadavku splniť.

V zákone sú definované aj ďalšie práva a povinnosti pre akreditované subjekty, s ktorými je potrebné sa bližšie oboznámiť. Platnosť akreditácie je 5 rokov, čo umožňuje opätovne s odstupom času preveriť každú organizáciu, či naďalej splňuje podmienky akreditácie alebo nie.


ČO PRINÁŠA TENTO SYSTÉM AKREDITÁCIE PRE RÁDIOAMATÉROV.

Tento spôsob zaraďovania dobrovoľníckych organizácií medzi „ostatné záchranné zložky IZS“ umožňuje každému uchádzačovi byť oficiálne akreditačnou komisiou ministerstva (vnútra) preverený bez toho, aby sa inými „kanálmi“ musel snažiť dostať do priazne ministerstva, ako sme sa o to v minulosti (bezúspešne) aj my snažili. Teraz je tu navrhnutý určitý systém hodnotenia ktorý, keď bude správne realizovaný, zabezpečí, že medzi akreditovanými „ ostatnými záchrannými zložkami“ budú len tie, ktoré na plnenie svojej úlohy majú aj reálne vytvorené podmienky a nie sú to len „Potemkinové dediny“: Pre ministerstvo to bude znamenať, že bude mať veľmi reálny prehľad o silách a prostriedkoch rôznych dobrovoľníckych záchranárskych organizácií, ktoré bude môcť v prípade potreby aktivovať s tým, že bude šanca, že tieto overené subjekty svoju úlohu aj dokážu splniť.

Pre nás rádioamatérov to však znamená (aj vzhľadom na to, že teoreticky vieme splniť takmer všetky podmienky akreditácie), že sa musíme veľmi seriózne zamyslieť nad tým, či máme na to, aby sme sa pripravili na takýto akreditačný proces a či reálne dokážeme splniť tieto podmienky tak, že keď nás vyzve koordinačné stredisko alebo operačné stredisko IZS na zásah, tak budeme vedieť aktivovať určitý team operátorov, ktorí sa zúčastnia tohto zásahu a budú postupovať podľa požiadaviek velenia zásahu.

Celé naše doterajšie snaženie ako skupiny pre rádioamatérsku tiesňovú komunikáciu bolo v pozícii TEORETICKY MOŽNÉHO využitia našich komunikačných prostriedkov v tiesňovej situácii. Ak sa úspešne akreditujeme zmení naša pozícia na REÁLNE MOŽNÉ NASADENIE rádioamatérov v tiesňových situáciach. Práve teraz vidíme takéto reálne nasadenie v prípade Slovinských rádioamatérov zo skupiny S5 ARON, ktorých vyzvali štátne orgány pre Civilnú ochranu na pomoc pri súčasných katastrofálnych povodniach v ich krajine.

Musíme si položiť viacero otázok :

  • Koľko rádioamatérov by bolo reálne ochotných zapojiť sa do takýchto záchranných operácií
  • Aké materiálne vybavenie majú títo rádioamatéri a aké vybavenie by bolo potrebné ešte získať na doplnenie ich výbavy
  • Ako sú rádioamatéri pripravení poskytovať spojové skužby s vyššou pridanou hodnotou (100% presnosť prenosu textu prípadne aj obrázkov) a to pomocou aktuálnych špičkovýc digitálnych systémov ako sú WINLINK, JS8CALL alebo VarAC.
  • Je naša organizačná štruktúra ARES a pripravené spôsoby komunikácie postačujúce na komunikáciu v tiesni?
  • Ako je potrebné upraviť a doplniť momentálne platný štatút ARES?
  • Aké manuály pre komunikáciu v tiesňových situáciach potrebujeme ešte pripraviť pre našich rádioamatérov?
  • A možno vyvstanú aj ďalšie otázky.

Aj v týchto týždňoch a mesiacoch vidíme , že po celom svete narastá frekvencia rôznych veľkých živelných katastrof v podobe rozsiahlych požiarov, ale inde zas naopak záplav, zosuvov pôdy a vyčínanie tajfúnov či hurikánov. Pri malých nešťastiach to tak nepociťujeme, ale pri postihnutí 2/3 krajiny nejakou pohromou , ako je to v súčasnosti v Slovinsku, začne byť potrebná aj naša rádioamatérska služba. Musíme byť aj na takú eventualitu pripravení a preto potrebujeme zlepšovať našu pripravenosť a tým aj pripravenosť na zvládnutie akreditácie do systému IZS.

Ja ako predseda rádioamatérskej tiesňovej služby veľmi konkrétne pociťujem potrebu zlepšovať fungovanie systému ARES a preto pripravujem viacero noviniek. Z nich spomeniem najmä novú registráciu rádioamatérov do systému ARES, v ktorej bude potrebné aktualizovať kontaktné údaje o rádioamatéroch, aktualizovať údaje o ich technickej výbave aj s ohľadom na vybavenie záložným napájaním, a opätovne ich požiadať o súhlas s poskytnutím ich údajov aj pre potreby IZS (nielen ARES). Bez týchto informácií nebude možné v prípade potreby aktivizovať našich členov a pritom vedieť, kto má akú výbavu a aké služby preto dokáže zabezpečiť.

Aj náš Štatút ARES vyžaduje upresnenia, ktoré budú reflektovať na požiadavky , ktoré si budú od nás pýtať spolupracujúcee zložky IZS ( v rámci tzv. Analytických listov) na požiadavky na zlepšenie našej vnútornej štruktúry, požiadavky na zastupiteľnosť jednotlivých funkcionárov ARES v prípade vzniku náhlych mimoriadnych situácií a podobne.

Príprava nového Štatútu bude viacmenej vecou vedenia ARES a hlavne prezídia SZR, ale bude daný priestor aj na diskusiu zo strany ostatných rádioamatérov. Reakcia na novú registráciu do systému ARES však už bude vecou každého rádioamatéra, ktorý budú mať záujem o takéto aktivity a ktorý sa nezľaknú toho, že teraz by už naozaj mohlo ísť ” do tuhého” . Každý bude musieť zvážiť, či sa do toho naozaj zapojí, alebo nie.

Predpokladáme, že sa tým výrazne zníži počet amatérov registrovaných v systéme ARES voči súčasnému stavu , ale nemôžeme stavať na informáciach starých niekedy viac ako 10 rokov a na prísľuboch spred mnohých rokov. Nepotrebujeme žiadne Potemkinove dediny ale len reálne teamy, ktoré by sa vedeli naozaj zapojiť do pomoci v tiesni.

Sledujte preto naďalej tieto stránky, reagujte, navrhujte zlepšenia našej činnosti, pretože toto nie je úloha pre jednotlivcov, pre nejaký výber zanietencov, ale pre celý team – komunitu rádioamatérov, ktorí považujú rádiomatérsku tiesňovú službu za veľmi dôležitú a potrebnú v situácii zvyšujúcej sa frekvencie veľkých prírodných katastrof po celom svete..

Stano OM8ST
predseda ARES


Posledná úprava príspevku: 8.8.2023


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.