​DISKUSIA NA 8. ONLINE MEETINGU EMCOMM WG IARU R1 DŇA 24.9.2022


Na tento v poradí už 8. ONLINE meeting Greg Mossop G0DUB navrhol nasledovný program diskusie

  • 1. Ako sa vysporiadať s výpadkami napájania alebo internetu.
  • 2. Poskytovanie núdzovej komunikácie pre verejnosť
  • 3. Aké zmeny musíme urobiť v cvičeniach po zvyšok roka
  • 4. Správy z jednotlivých krajín IARU R1 o ich aktivitách a cvičeniach.

V úvode diskusie sa prihlásil Bryan Jacobs ZS6YZ , ktorý veľmi obšírne popísal veľmi ťažkú situáciu s prerušovaním dodávky elektrickej energie (LOAD SHEDDING) v Juhoafricekj republike kvôli nedostatočným zdrojom elektrickej energie ( zlý stav elektrární a elektrizačnej sústavy, nedostatok uhlia…). V dôsledku týchto problémov bolo v Juhoafrickej republike v tomto roku už 100 dní s vypínaním dodávok elektrickej energie ako o tom píšu aj svetové agentúry:

(https://www.businesslive.co.za/bloomberg/news/2022-09-14-sa-has-had-100-days-of-load-shedding-in-2022/)

Zástupca Grécka Manos Darkadakis SV1IW popísal, ako je to s dodávkou elektrickej energie na rôznych Gréckych ostrovoch, ktoré sú samozrejme samostatné a nie je možné ich napojiť na nejakú centrálnu sústavu. Táto dodávka elektrickej energie podlieha veľkým výkyvom najmä v dôsledku nepriaznivého počasia, búrok a podobne.

Greg Mossop v krátkosti vysvetlil, ako je to so synchrónnou elektrickou sieťou do ktorej je zapojených väčšina krajín Európy

(https://en.wikipedia.org/wiki/Synchronous_grid_of_Continental_Europe)

Táto synchrónna sieť pomáha prekonávať rôzne problémy s dodávkami elektrickej energie v dôsledku lokálnych havárií takmer kdekoľvek v rámci tejto synchrónnej sústavy.

K tejto problematike som vo svojom krátkom príspevku uviedol typický príklad, kedy vďaka účinnosti tejto siete pri lokálnom poškodení vedenia VVN 110kV pri Veľkom Šariši bol následný výpadok dodávky elektrickej energie pomerne rýchlo odstránený. K tomuto poškodeniu elektrických rozvodov došlo dňa 7.7.2018 nárazom vrtuľníka do tohto vedenia a jeho následnej havárie. K samotjej havárii došlo okolo 7:00 hodine večer a v dôsledku toho stratilo dodávku elektrickej energie vyše 55.000 odberateľov v okresoch Prešov, Bardejov, Svidníka a Stropkov. Napriek vážnosti tejto situácie, dodávky elektrickej energie boli obnovené už okolo polnoci toho istého dňa.

V tomto bode sa ďalej diskutovala tiež otázka, ako sú rádioamatéri pripravení na takého to výpadky elektrickej energie.

Napríklad nemecká rádioamatérska asociácia DARC vydala nasledovný plagát: Empfehlungen_Funkverkehr_Stromausfall.pdf
s odporúčaniami na prevádzku počas výpadkov elektrickej energie

Tieto odporúčanie sú členené do 3 okruhov.

V prvok kole je potrebné sa ešte pred vznikom tiesňovej situácie dohodnúť (v rámci regiónu), cez ktoré frekvencie a prevádzače bude prebiehať tiesňová komunikácia, pričom sa odporúča aj využitie PMR rádiostaníc aby bol čo najväčší okruh rádiostaníc v sieti.

V druhom kole sa odporúča kvalitná príprava techniky, pričom sa uvádza, že ručné rádiostanice sú energeticky účinnejšie. Len je potrebné si vopred pripraviť rôzne možnosti nabíjania batérií aj napríklad cez solárne články.

V treťom kole, keď už dôjde ku výpadku v dodávke elektrickej enerige, je potrebné zachovať pokoj, ozvať sa na dohodnutej frekvencii a dohodnúť si stanice, ktoré budú zabezpečovať kontakty a informácie. U nás by to mala zabezpečovať stanica KKS ARES.

Vo všeobecnosti je však potrebné podľa DARC dodržiavať tieto zásady:

  • V prvom rade myslite na svoju vlastnú ochranu
  • Udržujte vysielací výkon čo najnižší, aby sa šetrili batérie.
  • Vypínajte zariadenia, aby sa šetrili batéria a zapínajte ho len v dohodnutom čase.

Tento posledný bod bol v diskusii považovaný za sporný (z všeobecného pohľadu) pretože veľmi záleží na charaktere tiesňovej situácie, či by takéto vypínanie zariadení bolo na prospech veci, alebo by sťažilo prenos dôležitých informácií , najmä takých, ktoré neznesú odklad. Toto vypínanie zariadení je preto potrebné zvažovať prípad od prípadu, aj keď výmena informácií v dohodnutom čase môže byť užitočná.

Veľmi zaujímavá a inširatívna je situácia s pripravenosťou švajčiarskych rádioamatérov na prípadné výpadky v dodávkach elektrickej energie. Svedčí o tom napríklad aj článok:

https://www.uska.ch/en/funkamateure-haben-keine-angst-vor-einem-blackout/

Tu sa uvádza , že vo Švajčiarsku, ktoré má okolo 8,5 milóna obyvateľov je až 4000 rádioamatérov, čo je percentuálne o dosť viac ako u nás a sú veľmi dobre organizovaní. Cvičenia tiesňovej komuniácie robia formou kontestov ( SEC contests) podobne ako je to u iných rádioamatérskych aktivít, kde sa zaznamenávajú logy zo spojení a robia sa rebíčky účastníkov a tak je táto činnosť možno oveľa viac príťažlvejšia pre samotných rádioamatérov. Možno by sme sa aj my mohli od nich inšpirovať.

K otázke pripravenosti našich rádioamatérov na výpadky siete som vo svojom príspevku do diskusie ( How to deal with power or Internet failures.ppt) len skonštatoval, že nemáme o tom dostatočný prehľad. Je istá skupna licensovaných rádioamatérov (ale aj priaznivcov CB a PMR), ktorí pravidelne chodia na rôzne preteky na portable pracoviská a tí sú na takúto situáciu aspoň nejako pripravení. V rámci ARES potom máme v prihláške stručnú otázku, či rádiostanica člena je schopná pracovať bez sieťového napájania ( ANO- NIE). Kladná odpoveď na túto otázku nám však nič nehovorí o „kvalite“ tohto záložného napájania, teda na akú dobu napríklad by bola táto rádiostanica schopná pracovať na toto záložné napájanie. Z prihlášok do ARES za posledné obdobie sa dá zistiť, že väčšina nových členov (takmer 80%) uvádala v prihláške, že má možnosť pracovať bez sieťového napájania, ale to je všetko. Preto bude potrebné do novej verzie prihlášky podrobnejšie špecifikovať aj túto problematiku záložného napájania, aby sme mali o tom lepší prehľad.

Pretože diskusia k prvému bodu sa pretiahla, k problematike podľa bodu č. 2 sme sa ani nedostali. V 3. bode sme len krátko diskutovali o nadchádzajúcich testoch skupiny IARU R1 – v októbri to bude test komunikácie cez QO-100, v novembri test prenosu e-mailov cez systém WINLINK a nakoniec v decembri to bude opäť klasický test pomocou SSB či tiež CW modulácie.

K 4. bodu “Správy z jednotlivých krajín IARU R1 o ich aktivitách a cvičeniach” nemal nikto z účastníkov diskusie žiadne špeciálne informácie a tak sa po cca 2,5 hodinovej diskusii tento meeting uzavrel.

Aj keď sa tohto 8. meetingu zúčastnilo len 7 účastníkov z GB, SA, YT, SV, 4X a OM diskusia bola bohatá a veľmi užitočná. Verím, že v tomto trende sa bude pokračovať aj pri meetingoch v budúcom roku. Ja som si z tejto diskusie pre naši činnosť odniesol poznatok, že je potrebné podstatne viac dbať na to, aby si jednotliví rádioamatéri pripravovali kvalitnejšie a učinnejšie systémy záložného napájania, aby sme naozaj vedeli pracovať a poskytovať tiesňovú komunikáciu aj pri výpadku sieťového napájania. K tomu bude potrebné pripraviť viacero inštruktážnych materiálov aj na naše stránky ARES. Zopár námetov by tu aj bolo, len je potrebné ich aj zrealizovať do podoby konkrétnych príspevkov.

Stano OM8ST
predseda ARES


Posledná úprava príspevku 25.10.2022


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.