IARU R1 TEST TIESŇOVEJ KOMUNIKÁCIE CEZ SATELIT QO-100 ZO DŇA 29.10.2022


Podľa programu aktivít pracovnej skupiny pre tiesňovú komunikáciu pri IARU R1 (https://aresom.wordpress.com/2022/10/21/aktivity-emcomm-skupiny-iaru-r1-v-obdobi-september-december-2022/) sa dňa 29.10.2022 bude konať už druhý tohtoročný test tiesňovej komunikácie cez geostacionárny satelit QO-100. Prvý prebehol dňa 26.2.2022 a informáciu o ňom nájdete na týchto stránkach v príspevku:

Aktuálny test tiesňovej komunikácie cez QO-100 prebehne za obdobných podmienok a ich kompletný popis nájde záujemca na stránke IARU R1:

Ciele testu sú;

1. zvýšiť spoločný záujem o núdzovú komunikáciu.
2. Zvyknite si núdzové komunikačné stanice na vzájomnú spoluprácu.
3. precvičiť si odovzdávanie správ.

Nezabúdajte, že toto nie je súťaž, ide o nácvik núdzovej komunikácie na rozvoj zručností, ktoré budeme potrebovať na poskytovanie medzinárodnej núdzovej siete.

Použité pracovné frekvencie:

Uplink 2400.350 ‑ 2400.380MHz

Downlink 10489.850 – 10489.880MHz

Na pracovnej CoA frekvencii 10489.865 MHz určenej pre tiesńovú komunikáciu bude pracovať riadiaca stanica G4NRC, ktorá bude volať CQ a bude prijímať reporty od protistaníc a bude ďalej ponúkať správy pre tie stanice, ktoré sa prihlásia do TESTU. Ak bude na stanicu G4NRC pileup, tá najprv dá protistaniciam reporty a až potom začne predávať správy, čo môže trvať aj niekoľko minút.

Ďalšou frekvenciou na ktorej bude prebiehať činnosť v teste bude frekvencia 10489,850 MHz, na ktorej môžu pracovať tie stanice, ktoré si chcú vymieňať správy medzi sebou nezávisle od riadiacej stanice G4NRC.

V teste sa budú prenášať správy vo formáte IARU, ako je to pre tieto testy IARU R1 obvyklé. Popis tohto formátu je uvedený na týchto stránkach v článku:

Pokiaľ sa niekto chce zapojiť do tohto testu, mal by si naštudovať problematiku vysielania rádiogramov vo formáte IARU a mal by sa do testu vopred prihlásiť a to e-mailom na moju emailovú adresu: stano.om8st@gmail.com.

Pre tých, ktorí nemajú vybavenie na komunikáciu cez tento satelit je tu možnosť sledovať túto komunikáciu aspoň ako poslucháči a to prostredníctvom SDR prijímačov na adresách:

https://eshail.batc.org.uk/nb/

http://websdr.is0grb.it:8901/

Ak má niekto navyše aj možnosť nahrávať zachytenú komunikáciu, rád prijmem tieto zvukové nahrávky vo formáte mp3. Poslúži to na ďalšie vyhodnotenie komunikácie a hľadanie chýb, ktoré sa pri tejto komunikácii vyskytujú.

Stano OM8ST
predseda ARES


Posledná úprava príspevku 21.10.2022


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.