Design a site like this with WordPress.com
Začíname

APLIKÁCIA VÝŠKOPIS NA WWW.CBPMR.CZ


Na populárnej stránke českých CB-čkárov a PMR-károv

http://www.cbpmr.cz/

sa nachádza aj zaujímavá mapová aplikácia “VÝŠKOPIS”, ktorú nájdeme v menu na pravej strane tejto stránky v časti “PRAKTICKÉ” alebo jednoducho prejdeme priamo na adresu:

http://www.cbpmr.cz/vyskopis.html#qth

Táto aplikácia vychádza z mapového podkladu MAPY.CZ , nad ktorým je vytvorená nadstavba, ktorá umožňuje určovať “výškopis”, alebo jasnejšie povedané výškový profil geografickej trasy medzi dvomi bodmi zvolenými na mape. Celá práca s aplikáciou je veľmi jednoduchá a vyplýva z popisov uvedených priamo na mape:

Začiatočný bod trasy “A” a koncový bod trasy “B” zadáme jednoducho kliknutím na určené miesto na mape. Tieto body vieme presúvať na iné miesto ak stlačíme tlačidlo SHIFT a súčasne ukážeme myšou na bod “A” alebo “B” a presúvame ho na iné miesto podľa potreby. Tlačidlami na spodnej časti obrazovky môžeme odobrať tieto body po jednom, alebo aj naraz. V ľavej časti spodného pásu máme navyše uvedený údaj o vzdialenosti medzi bodmi “A” a “B” ako aj azimut čiary s východiskom v bode A.

Stlačením tlačidla GENERUJ VÝŠKOPIS v menu na pravo od mapy sa následne vytvorí príslušný profil trasy na obrazovke v podobe:

Okrem samotného obrázku profilu trasy tam máme uvedené aj niektoré ďalšie údaje o tejto trase a sú tam tiež ovládacie prvky, ktorými môžeme vytvorený profil uložiť do súboru na jeho ďalšie použitie. Profil trasy program ukladá do ZIP archívu s názvom: vyskopis_0123456789.zip, kde za slovom výškopis je uvedené 10 miestne číslo s nejasnou štruktúrou (možno náhodne generované). 
Archív ZIP obsahuje dva obrázky trasy a to jeden bez započítania a druhý so započítaním zakrivenia Zeme. Pre malé vzdialenosti vystačíme s profilom bez započítania zakrivenia, pre veľké vzdialenosti (aké?) však už s týmto faktorom musíme počítať.

Uložený obrázok profilu bez započítania zakrivenia Zeme potom vyzerá nasledovne:

Profil so započítaním zakrivenia Zeme je rovnaký, len kvôli inej mierke vo vertikálnom smere je menej podrobný:

Mapa umožňuje určovať profil terénu medzi dvomi zadanými bodmi, čo sa hodí na zisťovanie viditeľnosti niektorých bodov v teréne alebo tiež možnosti rádiového spojenia (veľkosti prekážok) medzi týmito miestami na mape. Pri veľkej a blízkej prekážke na trase je malá pravdepodobnosť rádiového spojenia.

Aplikácia pomôže aj pri zisťovaní viditeľnosti nejakej významnej kóty z rôznych miest v jej okolí, čo môže pomôcť pri hľadaní stratených osôb. Tie občas nevedia určiť, kde s nachádzajú, avšak vedia povedať (napríklad cez ešte fungujúci mobilný telefón) aspoň takú dôležitú informáciu, že z miesta na ktorom sa nachádzajú vidia nejaký výrazný objekt (napríklad vežu kostola). Táto situácie nie je vymyslená (fiktívna), ale udiala sa pri reálnej pátracej akcii záchranárov na východe Slovenska. Tento nástoj však vtedy nemali pátrači k dispozícii, bol by však veľmi nápomocný a urýchlil by pátranie, ktoré malo nakoniec šťastný koniec aj bez toho (ale nemuselo mať).


Posledná úprava príspevku 2.2.2019


%d blogerom sa páči toto: