ZAUJÍMAVÉ CVIČENIE SLOVINSKEJ SKUPINY ARON “E-ARMAGEDON 2022”


Naša sesterská skupina pre tiesňovú komunikáciu zo Slovinska s názvom ARON poriada každoročne veľmi zaujímavé a dobre organizované cvičenia tiesňovej komunikácie, vďaka čomu patrí skupina ARON k najlepšie pripraveným a najlepšie organizovaným skupinám pre rádioamatérsku tiesńovú komunikáciu v Európe. Samozrejme, v predošlom období kvôli obmedzeniam spôsobovaným celosvetovo pandémiou COVID 19 ani ARON nemohol organizovať svoje cvičenia, ale situácia sa už upokojuje a tak Slovinci pripravilo na deň

Nedeľa 18.12.2022 v čase do 9:00 do 11:00 UTC

veľké celonárodné cvičenie tiesňovej komunikácie pod názvom:

“E-Armageddon 2022”

Scenár tohoto cvičenie je až MRAZIVO aktuálny , preto ho tu uvediem:

Celé Slovinsko, ale aj susedné krajiny postihne 16. decembra 2022 okolo 21:00 rozsiahly výpadok elektriny, ktorý je výsledkom hybridného útoku na európsku elektrickú sieť. Vzhľadom na nestabilnú situáciu vo východnej Európe, kde je úmyselne poškodených viacero elektrární, dochádza súčasne ku kybernetickým útokom aj na centrá kontroly a distribúcie elektriny.

Elektrická sústava v Slovinsku tiež začína kolabovať a celá krajina je v krátkom čase vo „výpadku“. Cvičenie prebieha 36 hodín po výpadku prúdu

Celý popis cvičenia tu uvádzam v dvojjazyčnej verzii (pôvodná anglická verzia s lokálnymi prekladmi do slovenčiny), čo dáva každému záujemcovi o rádioamatésku tiesňovú komunikáciu a Slovensku určitú predstavu o tom, ako by mohli aj u nás vyzerať nácviky tejto rádioamatérskej komunikácie , ktoré by priniesli aj reálne precvičenie našich schopností zabezpečiť náhradnú komunikáciu pri veľkých blackoutoch. Takéto masívne výpadky v dodávkach elektriny nie sú len teoretickou možnosťou, ktorá sa nás netýka, ale BOHUŽIAĽ môžu byť aj tvrdou realitou, ktorú “zatiaľ” vidíme (len) na východ od nás na vojnou zmietanej Ukrajine.

Takže, prečítajte si podrobne tento dokument (13 strán ):

ARON EXERCISE ARMAGEDON 2022 (EN-SK).pdf

Súčasťou dokumentácie k tomuto cvičeniu je aj ďalší veľmi obšírny dokument, ktorý ale nemám preložený do slovenčiny. Nakoľko sa jedná predovšetkým o technické a organizačné údaje o rádioamatérskych sieťach v S5 ( je to niečo neuveriteľné v rámci malého 2,5 milónového Slovinska !!) , tak aj bez prekladu každý pochopí, o čom unikátnom je tu reč.

FREQUENCY AND MODES PLAN FOR USE IN ARON.pdf

Tieto materiály tu publikujem ako príklad toho, čo je možné dosiahnuť, ak sa (hoci aj malá skupina) angažovaných rádioamatérov systematicky pustí do práce a nehľadá výhovorky, že to či ono sa nedá urobiť, alebo to či ono bude k dispozícii len pre určitú skupinu, lebo ostatní na to neprispeli (a podobný slovenský folklór na rôznych lokálnych prevádzačoch) . Zrejme sa zobudíme, až keď na nás dopadne veľká bieda, ale aj potom sa budeme vyhovárať, “že sa to nedalo” . A to neplatí len o nás rádioamatéroch, ale aj o iných orgánoch a organizáciach, ktoré majú v popise práce činnosti pri záchrane životov, zdravia a majetku pri všetkých možných druhoch nešťasí, ktoré našu ľudskú rasu môžu postihnúť a s ktorými by sme v týchto tiesńových situáciach malia mohli kooperovať.

Stano OM8ST
predseda ARES


Posledná úprava príspevku: 8.12.2022


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.