TEST TIESŇOVEJ KOMUNIKÁCIE IARU R1 MÓDMI SSB/CW (SOBOTA 10.12.2022)


Nadchádzajúcu sobotu 10.12.2022 v čase od 14:00 do 16:00 UTC sa uskutoční posledný tohtoročný test tiesňovej komunikácie, ktorý organizuje pracovná skupina EMMERGENCY COMMUNICATION WORKGROUP pri IARU R1. Rovnaký test prebehol tohto roku dňa 21.5.2022, ako sme to tom obšírne informovali v aktualite:

TEST TIESŇOVEJ KOMUNIKÁCIE IARU R1 MÓDMI SSB/CW (SOBOTA 21.5.2022)

a následne publikovali aj výsledky tohto testu v aktualite.

REPORT Z TESTU TIESŇOVEJ KOMUNIKÁCIE IARU R1 NA KV DŇA 21.5.2022

Preto teraz môžeme o aktuálnom teste hovoriť podstatne stručnejšie.

Pravidlá – propozície tohoto testu sú publikovené na stránke IARU R1 v časti:

EXERCISES TESTS AND MEETINGS

kde je uvedený zoznam všetkých aktivít tento našej skupiny pre tiesňovú komunikciu v roku 2022 s odkazmi na príslušné podrobnejšie informačné materiály. Kto sa chce s propozíciami tohto testu oboznámiť, nájde tam všetko potrebné.

Májového testu módom SSB sme za sa Slovensko zúčastnili len dvaja účastníci, čo by nebol ten najväčší problém, ale podmienky na pásmach bolo vtedy naozaj veľmi zlé, preto sa darilo urobiť prenos správ len medzi účastníkmi z blízkych stredoeurópskych krajín ,čo bolo v tomto prípade Poľsko. Ani teraz nevyzerajú podmienky na zvolených pásmach v termíne testu práve najlepšie , avšak v inom čase by to bolo ešte horšie. Nechajme sa prekvapiť. Do účasti v teste sa prihlásili viacerí naši rádioamatéri a preto som pre nich pripravil aj krátke školenie posielania tiesňových správ vo formáte IARU, ktoré prebehlo v pondelok 5.12.2022 online formou. Materiály z tohoto školenia sú už zverejnené na týchto stránkach v ľavom menu v položke ŠKOLENIA ARES a dostanete s k nim ja ces túto linku:

ONLINE ŠKOLENIE SYSTÉMU A.R.E.S. O PRENOSE RÁDIOGRAMOV VO FORMÁTE IARU POMOCOU HLASU (SSB, FM)

Koho táto problematika zaujíma, tak v materiáloch z tohoto školenia (PPT prezentácie a ďalšie dokumenty) sa môže dozvedieť o dôležitých podrobnostiach tohoto procesu.

Záverom si chcem len popriať, aby podmienky na KV pásmach boli v sobotu 10.12.2022 dostatočne dobré, aby sme mohli nadväzovať spojenia s viacerými stanicami z Európy a tak si precvičiť tento pomerne náročný proces.

Stano OM8ST


Posledná úprava príspevku: 8.12.2022


One thought on “TEST TIESŇOVEJ KOMUNIKÁCIE IARU R1 MÓDMI SSB/CW (SOBOTA 10.12.2022)”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.