ÚVODNÉ ŠKOLENIE ARES


Ako to vyplýva z predošlého príspevku, na sobotu večer dňa 20.8.2022 sme pripravili pre nových členov A.R.E.S. takzvané “Úvodné školenie ARES”. Toto školenie bolo určené predovšetkým pre členov ARES z Bratislavného kraja ( KKS) , pretože tých pribudlo do ARESu v poslednom čase najviac. Ale zúčastnili sa ho noví členovia aj z košického, banskobystrického a žilinského kraja.

Školenie bolo rozdelené do troch častí (prezentácií):

ČASŤ A – ZÁKLADNÉ DEFINÍCIE A LEGISLATÍVA

ČASŤ B – TECHNIKA A PREVÁDZKA

ČAST C – ZÁVERY

V prvej časti (A) bolo vysvetlené aspoň v stručnosti, čo je to ARES a rádioamatéska tiesňová komunikácia, ďalej bolo povedané či a v akej forme sa rádioamatéri v rámci celého sveta zúčastňujú na tejto tiesňovej komunikácii, v ďalšom potom boli vysvetlené legislatívne podmienky, v ktorých sa bude diať a organizovať činnosť záchranných zložiek v rámci Integrovaného Záchranného systému (IZS) v krízových situáciach a ako je možné do tohoto rámca “integrovať ” aj rádioamatérov. Nakoniec bolo načrtnuté, v ktorých prípadoch by mohlo byť potrebné a vhodné využiť rádioamatérsku tiesńovú komunikáciu aj v našich podmienkach.

V druhej časti (B) sa len pomerne stručne prebralo, aké vybavenie je porebné pre takúto tiesňovú komunikáciu, aké sú špecifiká odovzdávania tiesňových správ pre tretie osoby a akými formami (rádiogramami) sa to realizuje. Nakoniec sa uviedlo, aké nové možnosti pre tiesňovú službu prinášajú nové formy digitálnej komunikácie.

V poslednej časti (C) sa len stučne uviedlo, aké závery je možné vyvodiť z popisu možností pre rádioamatérsku tiesňovú komunikáciu a ktorými smermi by sme sa mali uberať pri ďalšom rozvoji ARES a pri ďalšom vzdelávaní a precvičovaní našich členov.

Školenia sa zúčastnilo spolu 24 účastnikov (+ 1 prednášajúci), čo v porovnaní so živým školením vo Vrútkach – Piatrovej, ktoré sa konalo v roku 2015 za účasti cca 30 účastníkov je veľmi slušná účasť. Preto ďakujem všetkým za ich účasť a za to, že vydržali počúvať prezentácie približne jednu hodinu a 45 minút a zúčastnili sa aj ďalšej diskusie. Celá videokonfrencia WEBEX nakoniec skončila až tesne pred 22:30 hod.

Pre ostatných členov ARES (aj tých , ktorí sa prihlásili do ARES už dávnenšie), ktorí sa z rôznych dôvodov nezúčastnili tohto ONLINE školenia tu dávame k dispozícii aspoň powerpointové prezentácie, ktoré boli použité na tomto online školení. Sú prekonvertované do formátu PDF, aby sa priamo otvárali na tejto www stránke.:

A- ÚVODNÉ ŠKOLENIE ARES – ČASŤ A .pdf

B- ÚVODNÉ ŠKOLENIE ARES – ČASŤ B .pdf

C – ÚVODNÉ ŠKOLENIE ARES – ČASŤ C .pdf

Ako prednášateľvi je mi jasné, že PPT prezentácie nezachycujú všetko, čo sa na školení povedalo, ale aspoň dávajú rámec toho, o čom bola reč a aj to niekedy stačí.

Školenie bolo v systéme WEBEX aj nahrávané a mali sme v pláne zverejniť aj videonahrávku školenia ( pravdepodobne cez YOU TUBE), ale pri nahrávaní došlo k nejakej technickej chybe a výsledný súbor MP4 sa kvôli tomu nedá otvoriť. Škoda.

Ná báze týchto PPT prezentácií plánujem realizovať aj ďalšie ekvivalentné školenia pre skupiny členov ARES z iných krajov, pokiaľ o to rádioamatéri prejavia záujem a krajskí koordinátori ARES získajú záujemcov apoň o onliine verziu tohto školenia. Táto je organizačne trošku jednoduchšia na zvládnutie a to hlavne v tomto covidovom období. Najdôležitejší je ale záujem.

Stano OM8ST
predseda ARES a školiteľ


Posledná úprava príspevku: 24.8.2022


2 myšlienky na “ÚVODNÉ ŠKOLENIE ARES”

 1. Ešte raz ďakujem za všetok čas a námahu vloženú do tohto školenia, bolo veľmi uzitočné. Teším sa aj na ďalšie pripadné školenia a aktivity v budúcnosti.
  73,
  Pavol SK-921 Čuj

  Páči sa mi

  1. Pavol, ďakujem za pozitívnu reakciu na školenie, ktorého si sa zúčastnil. Verím, že sa mi konenčne podarí rozbehnúť sériu školení . Po tomto “Úvodnom školení” by som chcel robiť aj špecializované školenia na tému prenosu správ rádiogramami alebo tiež na tému digitálnych módov a podobne, ale na všetko je potrebné si nájsť čas a mať to odskúšané. Na tých digi módoch pracujem a keď to bude aktuálne, tak sa ti ozvem.

   Liked by 1 person

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.