V záujme toho, aby sme mali pripravených rádiových operátorov schopných zabezpečiť tiesňovú komunikáciu aj na medzinárodnej úrovni, usporadúva skupina národných koordinátorov pre tiesňovú komunikáciu pri IARU R1, ktorú už dlhú dobu vedie Greg Mossop G0DUB, pravidelné cvičenia tiesňovej komunikácie na medzinárodnej úrovni za účasti rádioamatérov z viacerých ( hlavne európskych) členských organizácií IARU R1.
V minulosti sa tieto cvičenia realizovali výlučne len módom SSB. V posledných rokoch nám však pribudli rôzne nové technológie a prenosové módy, ktoré sme si prirodzene chceli vyskúšať aj na prenos tiesňových správ. Preto sa v posledných rokoch organizovali testy aj novým digitálnym módom JS8CALL alebo dokonca aj prostredníctvom geostacionárneho satelitu QO-100 alebo v menšom (lokálnom rozsahu) aj testy prebiehajúce v digitálnej sieti DMR. Pri našich diskusiách na pravidelných WEBEX meetingoch sa však ozývali hlasy aj na opakovanie medzinárodných testov aj pomocou klasického spojenia na krátkych vlnách módom SSB, alebo v prípade zlých podmienok tiež módom CW. Preto bol do plánu aktivít na rok 2022 na mesiac máj zaradený aj takýto test tiesňovej komunikácie formátu GLOBALSET (aj keď tentokrát sa už nepoužíva tento názov testu).
Kompletné propozície tohto testu poslal Greg národným koordinátorom vo svojom e-maili zo 7.5.2022. V súčasnosti sú tieto propozície (samozrejme v originále v angličtine) zverejnené už aj na stránke IARU:
Z tohto dokumentu vyberám nasledujúce základné informácie:
Tento test sa bude konať v termíne:
Sobota 21.5.2022 v čase od 14:00 do 16:00 UTC
(16:00- 18:00 nášho letného času) a bude prebiehať v pásmach 40 m (7110 kHz +/- QRM) a 17 m (18160 kHz +/-QRM), aby sa do testu mohli prípadne zapojiť aj stanice z Južnej Afriky (ak to podmienky na pásmach umožnia). Na každom z týchto pásiem bude určená riadiaca stanica pre mód SSB a iná pre mód CW. Konkrétne volačky týchto kontrolných staníc budú priebežne upresnené.
Ciele testu sú:
1. zvýšiť spoločný záujem o núdzovú komunikáciu.
2. otestovať použiteľnosť frekvencií CoA v regiónoch ITU.
3. vytvoriť postupy pre medzinárodnú núdzovú komunikáciu a
4. precvičiť si prenos správ pomocou rôznych režimov (SSB /CW).
Prihlášky do testu:
Do testu sú pozvané HQ stanice jednotlivých členských krajín IARU ako aj stanice jednotlivých národných skupín pre tiesňovú komunikáciu (u nás skupiny ARES). Do testu je potrebné sa vopred prihlásiť, aby bolo možné na stránke IARU R1 zverejniť zoznam účastníkov tohto testu.
Za Slovensko bude prihlášky do testu koordinovať predseda ARES Stano OM8ST, ktorému je potrebné oznámiť záujem o účasť v teste e-mailom na adresu stano.om8st@gmail.com.
Kto sa môže testu zúčastniť
Tohto testu sa môžu úspešne zúčastniť rádioamatéri , ktorí ovládajú anglický jazyk na takej úrovni, že zvládnu aj bežnú konverzáciu v angličtine a nie len klasické výmeny reportov, ako je to zvykom v kontestoch. Tento test NIE JE KONTEST, ale je to test tiesňovej komunikácie v ktorom sa budú prenášať správy vo formáte správ IARU a to buď fonicky módom SSB alebo pomocou CW módu. Preto druhou podmienkou v účasti je poznanie a zvládanie tvorby a hlavne posielania takýchto formátovaných správ v náročnom prostredí krátkych vĺn s vysokou úrovňou rušenia. Samotný formát správ IARU je podrobne popísaný v príspevku na týchto stránkach:
Aj keď je tento popis pomerne podrobný, nie každý rádioamatér, ktorý sa s týmto formátom stretáva po prvý krát si uvedomí všetky „záludnosti“ a detaily tvorby a hlavne prenášania týchto správ medzi stanicami a to ešte navyše v medzinárodnom prostredí, kde sa stretávame s rôznymi „formami“ anglického jazyka, čo môže niekedy robiť problémy. Preto, ak by sa niekto chcel zúčastniť takéhoto testu, mal by sa spojiť s predsedom ARES a celú vec si vopred prekonzultovať, či dokonca precvičiť (napríklad cez videokonferenciu), aby sa zabezpečila úspešná účasť tohto záujemcu v teste.
Pretože je nás málo ( rádioamatérov na Slovensku a ešte menej je registrovaných členov ARES), pre účasť v takomto medzinárodnom teste nepožadujeme registráciu v niektorej krajskej skupine ARES. Podstatne dôležitejšie sú praktické operátorské zručnosti záujemcu, znalosť angličtiny a zvládnutie protokolu formátu správy IARU. Verím, že niekoľko málo šikovných mladých rádioamatérov, ktorí majú predpoklady na úspešnú účasť v takomto teste sa u nás nájde. Bolo by pekné, ak by sa do tohto testu zapojili aspoň traja prípadne aj piati účastníci z malého Slovenska. Informácie o účasti slovenských rádioamatérov v predošlých testoch GLOBALSET si môžete nájsť vo viacerých príspevkoch na týchto stránkach ARES. Najrýchlejšie ich nájdeme hľadaním v rámci AKTUALÍT cez kategóriu CVIČENIA IARU R1 (viď menu na pravej strane obrazovky).
Pri testoch tiesňovej komunikácie cez geostacionárny satelit QO-100, alebo aj digitálnym módom JS8CALL musí mať účastník patričné technické vybavenie na prácu cez satelit alebo na prácu digitálnymi módmi a to obmedzuje počet potenciálnych účastníkov takýchto testov. V prípade bežnej fonickej prevádzky, ktorá je prístupná pre všetkých rádioamatérov, však toto dodatočné vybavenie a know-how nie je potrebné a tak sa dá predpokladať vyššia účasť rádioamatérov z krajín IARU R1 v tomto teste.
Aj keď medzi nami rádioamatérmi prevláda pocit, že tiesňová komunikácia sa týka len „vybranej“ skupiny členov skupín ARES, vôbec to nie je pravda, lebo každému rádioamatérovi sa môže úplne jednoducho stať, že pri obvyklej práci na pásmach započuje aj tiesňové volanie, pričom volajúca stanica bude chcieť odoslať niekomu inému odkaz vo forme rádiogramu IARU (nejakému adresátovi – napríklad záchrannej službe ). Vtedy by bolo vhodné, aby takýto rádiogram vedel rádioamatér náležite prijať a aby tiež vedel, čo má ďalej s prijatou správou aj urobiť.
Mojim osobným presvedčením je, že aj takéto znalosti by mohli byť súčasťou prípravy rádioamatérov na skúšky operátorov triedy N alebo E. Jeden nikdy nevie, čo sa môže stať. Neverili sme, že sa môže stať v 21. storočí v Európe niečo hrozné…. a stalo sa. Nemali sme tornáda v Európe a už ich máme. A kto vie, čo nás ešte iného nepredvídaného čaká v budúcnosti. Svet sa mení.
Stano OM8ST
predseda ARES
stano.om8st@gmai.com
Posledná úprava príspevku : 12.5.2022