PRIVÍTAJME NOVÝ ROK 2022


Je v ľudskej prirodzenosti na prelome rokov robiť akési vyhodnotenie predošlého roka a načrtnúť plány na začínajúci nový roka a pretože nie všetko v našich životoch vieme plne ovládať, tak si aspoň navzájom prajeme všetko najlepšie, hlavne veľa zdravia, šťastia, úspechov a súčasne dúfame, že aspoň časť s týchto želaní sa aj naozaj naplní.

Keďže sa nachádzame na stránkach venovaných rádioamatérskej tiesňovej komunikácii tak toto hodnotenie a priania sa budú týkať predovšetkým tejto činnosti a rádioamatérom, ktorí sa tejto problematike aspoň trošku venujú či aspoň fandia. A to bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú vedení v evidencii členov na týchto stránkach. Využitie rádioamatérskych prostriedkov v núdzi sa totiž môže dotknúť každého rádioamatéra a nie len tých, ktorí prihláškou do A.R.E.S. deklarovali svoju ochotu pomôcť v tiesňovej situácii.

Rádioamatérska činnosť v roku 2021 bola podobne ako v roku 2020 opäť silne ovplyvňovaná pandémiou CVID-19 a tak sa niet čo diviť, že sa za rok 2021 nevieme pochváliť ani jedným praktických cvičením, v ktorom by sme si overovali našu pripravenosť na takúto komunikáciu v tiesňových podmienkach. Samozrejme rádioamatérska činnosť sa aj napriek pandemickým obmedzeniam ďalej rozvíjala, ale predovšetkým formou „od krbu“ alebo formou izolovaných aktivít jednotlivcov ( SOTA aktivácie, rôzne individuálne portejblové aktivity a pod. ), čo však nie práve to, čo potrebujeme na precvičovanie našej pripravenosti na tiesňovú komunikáciu. Samozrejme aj počas pandémie je možné „od krbu“ robiť testy tiesňovej komunikácie novými technológiami – digitálnymi módmi, či prostredníctvom satelitnej komunikácie, avšak tu som nezískal v kruhu členov A.R.E.S. dostatočnú podporu na to, aby sa aj u nás rozvíjali tieto moderné druhy komunikácie. Preto je dosť otázne, či by sa u nás podarilo zorganizovať test tiesňovej komunikácie týmito formami.

Čo sa nedarí realizovať v našich domácich podmienkach sa v priebehu roka vrchovate podarilo na medzinárodnej úrovni v rámci skupiny pre tiesňovú komunikáciu pri IARU R1. Ešte v roku 2020 sa začala realizovať veľmi plodná diskusia tejto skupiny formou videokonferenčných stretnutí na platforme WEBEX ( viď aktualitu: ONLINE MEETINGY SKUPINY NÁRODNÝCH KOORDINÁTOROV TIESŇOVEJ KOMUNIKÁCIE IARU R1. Prirodzeným pokračovaním a vyvrcholením tejto našej diskusie bolo zorganizovanie viacerých špecializovaných cvičení tiesňovej komunikácie o ktorých sme informovali aj na týchto stránkach v nasledujúcich príspevkoch:

IARU R1 EMCOMM TEST DIGI MÓDOM JS8CALL (NEDEĽA 11. APRÍL 2021)

IARU R1 TEST TIESŇOVEJ KOMUNIKÁCIE CEZ SATELIT QO-100 (9.5.2021)

CVIČENIE PRENOSU RÁDIOGRAMOV FORMÁTU IARU NA DMR TG 218 (ARABIH -E7) A JEHO VYHODNOTENIE

Celú túto činnosť našej skupiny pre tiesňovú komunikáciu v roku 2021 stručne zhodnotil vo svojom novoročnom e-maili aj Greg Mossop G0DUB, IARU Region 1 Emergency Communications Co-Ordinator:

Gmail – EN-SK [R1emcor] Happy New Year 2022 – GREG MOSSOP.pdf

Z tohto e-mailu by som tu chcel zdôrazniť jeho slová, že:

Zo všetkých týchto podujatí sme sa naučili veľa a tiež to, že neexistuje jednotný prístup, ktorý by fungoval pre všetky krajiny. Toto je niečo, čo musíme aj naďalej mať na pamäti, keďže núdzová komunikácia sa stáva čoraz viac stredobodom záujmu projektu „Formovanie budúcnosti regiónu IARU 1″, kde dokazujeme, že amatérske rádio poskytuje spoločnosti sociálne, ekonomické, vzdelávacie a iné výhody. Zdieľanie informácií o tom, keď sme boli využití v núdzových situáciách, alebo informácií o tom, že sme vyvinuli nové metódy, to všetko pomôže udržať rádioamatérsku relevantnosť, pomôže každému, najmä v tých krajinách, ktoré núdzové situácie nemajú tak často, aby sami mohli dokázali, že stále máme svoju úlohu.

Slovensko je šťastná krajina, kde extrémne výčiny počasia sa neopakujú tak často a možno preto prevláda všeobecný názor, že rádioamatérska tiesňová služba je nanič. Ja si to však nemyslím (v zhode s mnohými inými rádioamatérmi, ale nie pôvodom so Slovenska) a aj preto sa snažím na našich stránkach ARES prinášať všetky dostupné informácie o tom, kde všade rádioamatéri úspešne pomohli v krízových situáciách, aby bolo zrejmé akú úlohu môže táto služba zohrať, keď príde k najhoršiemu.

O niektorých nešťastiach vo svete ale aj v Európe v roku 2021 boli na týchto stránkach zverejnené viaceré aktuality a o ďalších, ktoré sa sa udiali v druhej polovici roka bude tu uverejnený ešte sumárny príspevok KATASTROFY V ROKU 2021 ( dať tu potom linku na túto aktualitu)

Z týchto prírodných katastrof je pre rádioamatérsku tiesňovú komunikáciu v rámci IARU R1 najviac poučným prípadom povodeň v júli 2021 o ktorej tu bola zverejnená aktualita:

KATASTROFÁLNE POVODNE V NEMECKU – BELGICKU – HOLANDSKU – 15. JÚL 2021

Pri tejto katastrofe, ktorá zasiahla husto osídlené územia viacerých európskych krajín sa ukázali slabiny nášho súčasného prístupu k rádioamatérskej tiesňovej službe. Naši rádioamatérski kolegovia z nemeckého DARC však veľmi podrobne analyzovali poučenia z tejto povodne vo vzťahu k tejto rádioamatérskej tiesňovej službe a priniesli úplne nový pohľad na jej možnosti a obmedzenia. Túto ich analýzu sa pokúsime priblížiť v priebehu nasledujúcich mesiacov a dúfam, že sa okolo toho rozvinie dostatočne plodná diskusia, aby sme si z nej zobrali aspoň tie ponaučenia, ktoré sú využiteľné aj pre nás. Ako konštatoval aj Greg G0DUB “neexistuje jednotný prístup, ktorý by fungoval pre všetky krajiny” , ale mali by sme vedieť sa poučiť aspoň zo skúseností nám blízkych krajín.

Teda rok 2021 nám priniesol veľa nových skúseností a poučení, ktoré by sme však mali čo najviac využiť aj v našej reálnej praxi pri nácvikoch rádioamatérskej tiesňovej komunikácie v nasledujúcom období.

Všetci veľmi prajeme, aby pandémia COVID-19 a obmedzenia, ktoré musíme prijímať v snahe predísť najhorším scenárom, čím skôr skončila. Zatiaľ to však to nevyzerá, že by sa to mohlo udiať v najbližších mesiacoch, keďže prichádzajú stále ďalšie a ďalšie vlny nákazy (u nás už 4 . vlna) so stále novšími variantmi vírusu. Na druhej strane počasie so svojimi extrémnymi prejavmi „nerešpektuje“, že sme utrápení covidom a ešte na nás uvaľuje ďalšie trápenia v podobe hurikánov, tajfúnov, tornád, prívalových povodní, extrémneho sucha a následných ničivých požiarov. A k tomu ešte občas pribudnú aj erupcie vulkánov či väčšie alebo menšie zemetrasenia a nakoniec je toho už skutočne pre niektoré oblasti sveta priveľa.

V takých situáciách neostáva nič iného len ľudská spolupatričnosť a vzájomná pomoc, ktorej súčasťou je aj rádioamatérska tiesňová komunikácia . Tá môže a v mnohých oblastiach sveta aj naozaj účinne pomáha v postihnutých oblastiach pri odstraňovaní následkov katastrof. Buďme lepšie pripravení na to, aby sme aj my naozaj vedeli pomôcť, keď to bude potrebné. Nespoliehajme sa na to, že u nás sa nič nedeje (zatiaľ) . Preto pripravujme sa, komunikujme v rámci našej skupiny ARES (zatiaľ je to bieda) a hľadajme spoločnými silami najvhodnejšie formy, akými by sme vedeli pomôcť hlavne obyvateľom v postihnutých oblastiach našimi komunikačnými prostriedkami, ktoré už teraz máme k dispozícii alebo ktoré vieme s minimom vynaložených finančných ako aj intelektuálnych prostriedkov v dohľadnej dobe aktivizovať.

Na prahu nového roka 2022 mám pre rádioamatérsku tiesňovú službu A.R.E.S. len jediné želanie a to, aby sme sa všetci prebudili a začali spoločnými silami pracovať na tom, ako sa lepšie pripraviť na prípadné katastrofy. Nikto z nás si to neželá, ale nikto tomu ani nedokáže zabrániť a taktiež nikto nemôže vopred tvrdiť, že jeho sa to netýka. Sme malá komunita, ale na malé Slovensko je možno postačujúca na to, aby sme vedeli aspoň niekde a aspoň v niečom pomôcť, ak by to bolo nedajbože potrebné. Preto prosím všetkých členov, všetkých krajských koordinátorov, aby sa zamysleli nad svojim možným príspevkom do našej činnosti a ak to bude možné či potrebné, aby sa aktívne zapojili do podujatí, ktoré sa nám snáď podarí v tomto roku zorganizovať.

Pandémia COVID nás v mnohom obmedzuje, mení nám priority, avšak viaceré veci sa dajú aj tak realizovať vďaka charakteru nášho koníčka – bezdrôtovej komunikácie, na ktorú „nemá“ ani tento nešťastný vírus . A ak by snáď pre niekoho bol priťažký jeho dávnejší sľub daný v prihláške ARES, že pomôže počas krízových situácii (lebo sa zmenili jeho zdravotné alebo iné podmienky – rodinné zázemie, technické vybavenie a pod.), môže ho stiahnuť a nikto ho za to nebude odsudzovať. Pre celú komunitu bude lepšie, ak budeme pracovať s vedomím, že na registrovaných členov sa môžeme spoľahnúť, než aby sme si udržiavali „mŕtve duše“. ARES nie je “klasická” organizácia, ktorá si od členov pýta členský príspevok a neaktívnych členov vylučuje. Je to len registrácia tých rádioamatérskych “duší”, ktoré vyjadrili svoju ochotu pomôcť v núdzi a my ich vieme takto identifikovať a v prípade potreby sa na nich obrátiť..

Členov ARES ako aj všetkým ostatným rádioamatérom a čitateľom týchto stránok prajem hlavne veľa zdravia, šťastia a úspechov v novom roku 2022 a nám všetkým želám, aby našu krajinu obchádzali všetky druhy prírodných nešťastí a katastrof, ale aj ostatných „man made“ havárií a katastrof. Aby sme sa síce pripravovali na najhoršie, ale by sme to nikdy nemuseli v praxi aj využiť.

Stano OM8ST

Predseda rádioamatérskej tiesňovej služby ARES


Posledná úprava príspevku: 4.1.2022


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.