SCHÔDZKA A.R.E.S. NA STRETNUTÍ RÁDIOAMATÉROV KOŠICE 2019


V sobotu  23.3.2019 sa konalo v Košiciach jubilejné 20. stretnutie rádioamatérov. Obšírnejšiu informáciu o tomto stretnutí je možné nájsť na stránke:

https://om8st.wordpress.com/2019/03/26/20-jubilejne-stretnutie-radioamaterov-je-za-nami/

V programe tohto stretnutia bola aj krátka schôdza A.R.E.S., ktorej sa zúčastnilo viac záujemcov o problematiku A.R.E.S. než samotných registrovaných členov A.R.E.S. z košického či prešovského kraja, čo ma príjemne potešilo. Schôdzky sa zúčastnila aj väčšia  (5 členná) skupina  rádioamatérov z Banskej Bystrice na čele s Mirom Snopkom OM7AMA, krajským koordinátorom A.R.E.S. za BB, čo taktiež obohatilo túto schôdzku.

Aby mala informačná časť schôdzky vhodnú formu, pripravil som aj prezentáciu, v ktorej boli uvedené hlavné informácie z diania v A.R.E.S. u nás a v Európe, o ktorých som chcel poslucháčov informovať. Túto  prezentáciu v PDF formáte si môžete prezrieť tu:

SCHÔDZKA ARES 23.3.2019.pdf

Novinky v A.R.E.S uvedené v tejto prezentácii  už nie sú úplne nové, lebo už boli prezentované pre inú skupinu poslucháčov na schôdzke ARES na stretnutí HAM v Poprade. Nová bola informácia o tom,  ako sme boli pripravení reagovať na zimnú snehovú kalamitu a to hlavne v žilinskom kraji.

V medzinárodnom meradle IARU R1 pripravuje ďalšie cvičenie z radu cvičení GLOBALSET, ale zatiaľ nie je jasný ani scenár ani termín cvičenia.

V Rumunsku sa v dňoch 3.4 až 12.4.2019 bude konať veľké cvičenie zdravotníckych teamov NATO pod názvom Vigorous Warrior  2019, ktorého sa zúčastní aj rumunská skupina pre rádioamatérsku tiesňovú komunikáciu RVSU.  Táto skupina bude zabezpečovať v priestore cvičenia „náhradnú komunikáciu“ pre cvičiace jednotky v HAM pásme UKV. Budú ďalej komunikovať aj v HAM pásme krátkych vĺn pod príležitostnou značkou  YP19VW , ktorú budú používať pri fonickej prevádzke ale aj pri prevádzke DIGI Módmi (WINLINK). Rumunskí rádioamatéri chcú testovať aj podmienky šírenia  KV ( fone aj digi) a preto žiadajú ostatných rádioamatérov, ktorí ich budú počuť na pásme o reporty na DX clusteri. Informácie o tejto aktivite značky YP19VW sú aj na QRZ.COM. K dispozíci budú aj pekné príležitostné QSL lístky.

Ďalej boli prítomní  poslucháči informovaní o novinkách v spolupráci s dobrovoľnými hasičmi a na záver za trošku diskutovalo o možnostiach na vlastné aktivity skupín A.R.E.S., kde veľmi záleží na väčšej iniciatíve samotných členov A.R.E.S. a na ich aktívnej účasti na týchto podujatiach. Bez toho sa väčšia činnosť skupín  A.R.E.S. nerozbehne a nebude za to zodpovedné ani prezídium SZR, ani SZR ako celok (ako to niektorí tvrdia) ale  len a jedine len nedostatočný záujem rádioamatérov o niektoré druhy činnosti.

Stano OM8ST

Predseda A.R.E.S. pri SZR


One thought on “SCHÔDZKA A.R.E.S. NA STRETNUTÍ RÁDIOAMATÉROV KOŠICE 2019”

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.