Design a site like this with WordPress.com
Začíname

#03 MODEMY VARA od EA5HVK


​1 .ČO SÚ TO MODEMY VARA

Modemy VARA sú samostatné programy, ktoré slúžia na moduláciu a demoduláciu signálov, ktoré nesú informáciu o prenášaných alfanumerických znakoch pri digitálnej (datovej) komunikácii medzi dvomi počítačmi cez rádio. Autorm týchto programov je španielsky rádioamatér Jose Alberto Nieto Ros EA5HVK

Jose vytvoril sériu troch verzií týchto softvérových modemov:

  • VARA HF – modem pre moduláciu SSB na krátkych vlnách
  • VARA FM – modem pre moduláciu FM (prevažne na VKV a UKV)
  • VARA SAT – modem pre komunikáciu cez rádioamatérske satelity

​2. KDE SA DAJÚ STIAHNUŤ

Modemy VARA sa dajú voľne stiahnuť na stránke:

https://rosmodem.wordpress.com/

Stiahnuté FREE verzie týchto modemov sú plne funkčné, avšak majú určité rýchlostné obmedzenia, čo však až tak nevadí, pokiaľ chceme tieto modemy používať na pokusy a na bežné spojenie (chatovanie), kde sa menšia rýchlosť neprejaví . Kto by chcel ale využívať tieto modemy aj na prenos dlhších súborov či obrázkov, potom zatúži aj po platenej verzii týchto modemov.


​3. VARA LICENCIE

Keď si nainštalujeme tieto voľne stiahnuteľné modemy a v ich menu na hornej lište otvoríme ponuku UPGRADE, dostaneme okno:

Tu sa dozvieme, aké rýchlostné obmedzenie majú FREE verzie týchto modemov, ďalej čo získa registrovaný používateľ so zakúpenou licenciou a nakoniec aj cenu za licenciu, ktorá je $69. (58EUR). Nie je to málo , ale keďže v rámci tejto licencie vieme používať až 3 produkty a to VARA HF, VARA FM ale aj VARA SAT, tak to nie je až také drahé.​4. S KTORÝMI PROGRAMAMI SPOLUPRACUJÚ MODEMY VARA

V prvom rade sú to samotné komunikačné nadstavby ktoré vytvoril José EA5HVK a to:

  • VARA terminal – jednoduchý terminálový program
  • VARA Chat – komunikačný program zo zabudovanou možnosťou volať výzvy (CQ) ale aj prenášať súbory

Ďalšie veľké využitie majú tieto modemy v programoch systému WINLINK ako sú

  • WINLINK EXPRES
  • WINLINK BPQ

a najnovšie je to program VarAC od Irada 4Z1AC. Tento program je v podstate významným spôsobom rozšírená verzia programu VARA chat, čím sa z neho stáva veľmi účinný a plnohodnotný nástroj na rádioamatérsku komunikáciu. Jedinou súčasnou nevýhodou tohto programu je to, že zatiaľ módy VARA nie sú akceptované vo formáte ADIF ale ani v systéme LOTW. To však vôbec neprekáža využitiu tohto programu pri tiesňovej komunikácii , kde nepotrebujeme naháňať DX spojenia.

Viac o samotnom programe VarAC je uvedené v časti:

##05 PROGRAM VarAC od 4Z1AC


5. INŠTALÁCIA A NASTAVOVANIE MODEMOV VARA HF a VARA FM

Ku týmto procedúram sa pri práci s týmito modemami a teda aj pri používaní systému WINLINK alebo programu VarAC sa asi budeme vracať častejšia a možno aj v poľných podmienkach. Preto som tento popis – manuál to pripravi v samostatnom súbore vo formáte PDF, ktorý sa preto dá jednoducho vytlačiť a byť stále k dispozícii. Tejto dokument si preto môžete prezrieť, ale aj stiahnuť tu:

MODEMY VARA – ICH INŠTALÁCIA A NASTAVENIE.pdf


​6. VŠEOBECNÉ PRAVIDLÁ PRE NASTAVENIE RÁDIA A POČÍTAČA

( platné pre všetky aplákácie na báze VARA MODEMOV)

Rádia – nastavujeme na plnú šírku 0-3000 Hz, aj keď ich máme nastavené len na mód 300 Hz. Je to preto, že protistanica môže vysielať módom 2300 Hz a musíme mať možnosť ju zachytiť.

Počítač – nesmie mať nastavené uspávanie- to môže zablokovať fungovanie programu, keď počítač zaspí. Strane 5 v manuále (1)

Počítač, nastavenie vstupnej citlivosti ( záznam – recording) podľa VU metra – nesmieme ísť do červenej zóny. Strana 7 v manuále (1)

Stano OM8ST


Posledná úprava príspevku 7.2.2022


%d blogerom sa páči toto: